Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Čím vyšší je podíl kandidujících žen, tím vyšší je jejich podíl v zastupitelstvech

Během čtvrtstoletí se podíl kandidujících žen zvýšil z 22,39 na 32,84 % a převažující trend ukazuje na mírně se zvyšující zastoupení žen na kandidátkách. V celkovém podílu kandidátek-žen byl rekordní rok 2014, kdy se o místo v zastupitelstvu ucházelo 34,61 % žen. V letošním roce je zase nejvíce žen zastoupeno na kandidátkách do zastupitelstev statutárních měst, a to 35,48 %.

Obecně se ženy na kandidátkách do statutárních měst objevují ve větší míře, ovšem častěji na nevolitelných místech. Místa jsou přitom pro úspěch rozhodující. Zajímavou ukázkou je například Třinec, kde v roce 2010 kandidovalo 31,13 % žen, v zastupitelstvu ale získaly ještě větší podíl – 33,33 %. Rozhodující bylo, že hned u devíti z deseti úspěšných politických subjektů ženy obsadily první nebo druhé místo kandidátce, ve třech případech (KDU-ČSL, Třinecká volba 2010 a Osobnosti pro Třinec) byly ženy dokonce lídryněmi kandidátek. Jedna kandidátka pak díky preferenčním hlasů poskočila z 8. místa na 3. místo a rovněž získala mandát.

Související

Související

Rada vlády pro rovnost žen a mužů schválila zprávu o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026

Druhé letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů se konalo v úterý 14. května 2024. Rada schválila zprávu za minulý rok o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026 a doporučila vládě analyzovat dopady tzv. konsolidačního balíčku na rovnost žen a mužů.

Číst dále »