Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Co znamená rovnost žen a mužů podle seniorů z Dolní Cerekve?

Petr Bittner a Lucia Zachariášová představili 1. května kampaň To je rovnost! a činnost Odboru rovnosti žen a mužů v místním klubu seniorů v Dolní Cerekvi. Do kulturního centra dvoutisícového městysu s nimi cestoval i štáb dokumentárního cyklu České televize Český žurnál, který natáčí dokument o rovnosti žen a mužů v České republice.

Na prvního máje se Petr Bittner a Lucia Zachariášová vydali spolu s kampaní To je rovnost! na Vysočinu. Na další z cest mezi lidi je tentokrát doprovodily i televizní kamery cyklu Český žurnál, jehož štáb pracuje na snímku věnovaném otázce rovnosti žen a mužů v české společnosti. Dalo by se říct, že to byla událost pro všechny zúčastněné…

Členové a členky místního klubu seniorů přijali sedmičlennou delegaci s velikou otevřeností. V hospůdce přilehlé ke kulturnímu centru panovala skvělá nálada se špetkou zvědavosti a snad i počátečních obav z filmařské techniky, která postupně zaplnila skromnou místnost.

Petr Bittner i Lucia Zachariášová představili ve své prezentaci místním současné statistiky a taky samotnou kampaň To je rovnost! zaměřenou na domácí násilí a slaďování práce soukromí a promítl televizní spoty. O diskusi nakonec nebyla nouze. Jakmile se členové a členky klubu osmělili, přišla řeč na nedostatek míst ve školkách, na problémy spádových oblastí s kapacitami předškolních zařízení, ale třeba i na to, proč chybí ženy v rozhodovacích pozicích.

Po celou dobu se událost nesla v mimořádně přátelském duchu. Obě strany projevovaly zájem o druhou perspektivu – obě strany jsou tak doufejme o něco bohatší. Skutečná zkušenosti skutečných lidí jsou nenahraditelnou inspirací pro jakoukoli kampaň, to k rovnosti žen a mužů nevyjímaje. Místní senioři naopak ocenili civilnost samotné kampaně, její “nevnucovací” charakter, který je otevřený debatě a snaží se vztahovat ke skutečným problémům.

Cerekvická beseda byla dalším z výjezdů v rámci širší kontaktní kampaně, která si klade za cíl diskutovat otázku “Co je rovnost žen a mužů?” s lidmi všech věkových kategorií ve větších i menších městech.

Související

Související

Rada vlády pro rovnost žen a mužů schválila zprávu o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026

Druhé letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů se konalo v úterý 14. května 2024. Rada schválila zprávu za minulý rok o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026 a doporučila vládě analyzovat dopady tzv. konsolidačního balíčku na rovnost žen a mužů.

Číst dále »