Dotace 2023
Dotační řízení programu Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů je vyhlašováno Úřadem vlády České republiky. Dotace v tomto programu se poskytují za účelem podpory aktivit vedoucích k rovnosti žen a mužů, a to zejména v návaznosti na cíle a opatření vytyčené Strategií rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030. Bližší detaily k dotačním řízením k jednotlivým letům naleznete na vlada.cz.
Projekt: Neslyšící ženy – zvýšení informovanosti
Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR podporuje naplňování práv osob se sluchovým postižením na území Česka. Poskytuje poradenské a preventivní služby a podporuje zajištění informační a komunikační bezbariérovosti. Toho dosahuje prostřednictvím svých programů a pobočných spolků.
V rámci projektu „Neslyšící ženy – zvýšení informovanosti“ bylo natočeno a zveřejněno 15 překladů vybraných dokumentů týkajících se rovnosti žen a mužů a dále specificky tématu domácího, genderového či jiného násilí. Dále byla zprovozněna Krizová linka pro neslyšící, na kterou se mohou obracet neslyšící osoby v situacích, kdy se cítí v ohrožení, jsou vystaveny násilí apod.
Překlady do českého znakového jazyka:
SNN: Aktuality – Úvodník (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Menstruace (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Maskulinita: úskalí a profity (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Sexuální výchova (snncr.cz)
SNN: Aktuality – BEZ istanbulské úmluvy (snncr.cz)
SNN: Aktuality – S istanbulskou úmluvou (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Tisková zpráva – násilí na ženách (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Zprávy – růže obětem porodnického násilí (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Sexualita a genderová identita (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Genderové podmíněné násilí na školách (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Manifest CZL k MDN (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Náhradní mateřství Surogace (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Genderová nestereotypní volba povolání (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Gender v tělesné výchově a sportu (snncr.cz)
SNN: Aktuality – Desatero proti strachu, panice a úzkosti (snncr.cz)
Krizová linka pro neslyšící: Linka pro neslyšící | Facebook
Projekt: Podpora neúplných rodin formou odborné asistence
Spolek Asociace neúplných rodin se zabývá asistencí při vymáhání výživného, a to zejména prostřednictvím služby „Vaše Výživné“. Jeho idea vychází ze skandinávského modelu asistovaného vymáhání výživného, které funguje jako služba garantovaná státem anebo neziskovou organizací.
V rámci projektu „Podpora neúplných rodin prostřednictvím odborné asistence“ bylo osloveno celkem 2975 samoživitelek a samoživitelů potýkajících se s problémem neplacení výživného na své potomky ze strany druhého z rodičů. V 628 případech bylo započato vymáhání dlužného výživného. Dále byla udržována kontinuální spolupráce se státními institucemi (Policie ČR, orgány SPOD) a neziskovými organizacemi pracujícím s cílovou skupinou.
Projekt: Migrantky mezi ženami 2023
Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) je lidskoprávní organizace, která hájí práva migrantek a migrantů a poskytuje jim komplexní podporu bez rozdílu, podporuje integraci, vzájemné soužití a usiluje o férovou a otevřenou společnost. Její vizí je otevřená a informovaná společnost vnímající migraci jako přínos a přirozenou součást života, přičemž usiluje o prostředí, v němž migrantky a migranti mají snadno dostupné informace, pravidla jsou jasně formulovaná a zohledňují specifické potřeby každého.
Projekt „Migrantky mezi ženami 2023“ se zaměřoval na migrantky a ženy s uprchlickou zkušeností žijící v Česku. Jeho hlavním cílem bylo přispět ke zviditelnění specifického postavení migrantek v ČR jakožto znevýhodněné skupiny a podpora narovnání tohoto postavení ve vztahu k ostatním skupinám obyvatelstva, a to s ohledem na aktuální výzvy spojené s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Tematicky se projekt soustředil na oblasti, ve kterých jsou ženy z Ukrajiny i další migrantky a uprchlice znevýhodněny, např. násilí na ženách, reprodukční zdraví nebo trh práce.
V rámci projektu došlo k realizaci vzájemně provázaných poradenských, vzdělávacích, osvětových, networkingových a advokačních aktivit, které směřovaly k několika cílovým skupinám – ženám migrantkám, relevantním aktérům z řad občanské společnosti a veřejných služeb, tvůrcům politik, ale i širší odborné a laické veřejnosti.
V rámci projektu bylo podpořeno 223 žen z cílové skupiny, a to formou právního a sociálního poradenství, byla pořádána podpůrná setkání a workshopy a vzniklo několik on-line a mediálních výstupů za účelem šíření osvěty o tématu.
Více viz materiály k tématu či Blog Bez vrásek.
Zpravodaje Ženy v migraci:
Zpravodaj Ženy v migraci leden 2023
Projekt: Bez násilí: Na cestě k respektující společnosti
Spolek NESEHNUTÍ směřuje své hlavní aktivity proti sexismu a diskriminaci, dále se angažuje v oblasti boje za lepší životní prostředí, ekologie, práv zvířat apod. Deset let se tato nezisková organizace věnovala tématu sexistické reklamy, pořádala soutěž „Sexistické prasátečko“ a vydala několik souvisejících odborných publikací. V rámci programu F*ÉRA se NESEHNUTÍ specializuje na téma genderově citlivého přístupu ve vzdělávání.
Hlavním cílem projektu „Bez násilí: Na cestě k respektující společnosti“ bylo šíření povědomí o rovnosti žen a mužů, zejména v oblasti genderově podmíněného násilí a preventivními kroky se podílet na potírání tohoto typu násilí. V rámci projektu se mj. uskutečnilo 7 workshopů pro studující na středních a základních školách a byla uspořádána literární soutěž Genderiáda, v níž měli mladí lidé příležitost samostatně reflektovat genderově podmíněné násilí ve společnosti prostřednictvím vlastního autorského díla (povídky). Dále vznikl metodický podpůrný materiál pro práci s mládeží a byly natočeny následující podcastové epizody na téma genderově podmíněné násilí:
Toxická maskulinita: Jsou muži v krizi? (ceskepodcasty.cz)
Genderově podmíněné násilí na školách (ceskepodcasty.cz)
Online bezpečí, hranice na sítích a kyberšikana (ceskepodcasty.cz)
Sborník prací z literární soutěže Genderiáda: Sborník Genderiáda – středoškolské texty na téma rovnosti ve společnosti – Nezávislé Sociálně Ekologické Hnutí // NESEHNUTÍ (nesehnuti.cz)
Projekt: Změna startovní čáry pro samoživitele
Organizace M.arter se zaměřuje na vytváření podmínek pro rodiče pro slaďování rodinného a pracovního života. Nabízí vzdělávací a rozvojové aktivity, individuální konzultace a provozuje inzertní portál práce.
Cílem projektu „Změna startovní čáry pro samoživitele“ byla pomoc ženám z řad matek samoživitelek s přípravou na nové zaměstnání či podnikání. V rámci projektu byl realizován program intenzivního osobního i kariérního rozvoje pro 30 žen a dále bylo šířeno povědomí o programu i o situaci žen samoživitelek obecně.
Blíže viz Změna startovní čáry pro samoživitelky – online program, co vás zdarma postaví na nohy | marter či Rodičovská není brzda | Facebook.
Projekt: DĚTSTVÍ BEZ NÁSILÍ VI.
Centrum LOCIKA pomáhá dětem, které zažívají násilí v rodině, ať už jako přímé oběti nebo svědci. LOCIKA chrání zájem dítěte a poskytuje mu i jeho rodičům odbornou pomoc s cílem nastavit zdravé vztahy v rodině tak, aby mohlo vyrůstat v respektujícím prostředí.
Cílem projektu „DĚTSTVÍ BEZ NÁSILÍ VI.“ bylo zajistit komplexní pomoc pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí a poskytnout profesionální podporu v zájmu dítěte. Projekt dále usiloval o zkrácení času, než se dítě-oběť násilí v rodině dostane k pomoci a také se zaměřoval na prevenci sekundární traumatizace dítěte v průběhu řešení problematiky domácího násilí v rodinách a na posílení multioborové spolupráce a adaptaci dobré zahraniční praxe do českého prostředí. V rámci projektu byly 403 dětem poskytnuty poradenské služby a 97 dětem byla poskytnuta služba Dětského advokačního centra (tj. specializované péče pro děti ohrožené závažným domácím násilím). Dále byly pro celkem 310 zástupců a zástupkyň odborné veřejnosti uspořádány konference „Pomoc pro dětské oběti pod jednou střechou“ a 2 kulaté stoly k tématu možností spolupráce v oblasti sociálně-právní ochrany dětí a dobrých příkladů v kontextu zahraniční praxe. U většiny dětí, které byly v péči Centra LOCIKA, došlo zastavení násilí v rodinách a zlepšení či stabilizaci psychického stavu dětí.
Blíže viz webové stránky projektu Dětství bez násilí.
Projekt: Podpora začlenění žen z Ukrajiny do české společnosti
LATUS pro rodinu se zaměřuje se na rozvoj a zkvalitňování ambulantních a terénních služeb náhradní rodinné péče. Činnost organizace se zaměřuje především na pěstounskou péči v dlouhodobé a přechodné formě.
Projekt „Podpora začlenění žen z Ukrajiny do české společnosti“ se zaměřil na ženy přicházející z Ukrajiny v důsledku probíhajícího válečného konfliktu a jejich začlenění do systému v ČR a zlepšení jejich přístupu k poskytovaným službám. V rámci projektu bylo uspořádáno 77 setkání komunitního centra, 22 vzdělávacích seminářů, 54 kulturně-vzdělávacích akcí a setkání pro děti a rodiče. Ženám zapojeným do projektu byla poskytována podpora či osobní asistence při komunikaci s Úřadem práce, při vyhledávání konkrétních pracovních nabídek a při následné komunikaci s potenciálními zaměstnavateli. Dále probíhala také výuka českého jazyka.
Projekt: Nulová tolerance násilí v přístupu k řešení domácího násilí
SPONDEA se zaměřuje na pomoc obětem domácího násilí, se zvláštním důrazem na dětské oběti, a pracuje i s původci tohoto násilí v rámci programu na zvládání vzteku ve vztazích. Dále pomáhá s překonáním různých traumatických situací, jako je například úmrtí v rodině, týrání nebo šikana. V rámci programu Dítě v centru zájmu pomáhá rodinám v rozvodovém konfliktu snížit negativní dopad rozvodu na děti.
Projekt „Nulová tolerance násilí v přístupu k řešení domácího násilí“ se zaměřil na zkvalitnění systému ochrany osob ohrožených násilím ve vztazích a nebezpečným pronásledováním. V rámci projektu bylo uspořádáno 10 setkání akční skupiny zaměřených na ochranu ohrožených osob, byl zpracován koncept práce s osobami, které se dopouštějí násilí a byla vedena cílená informační kampaň na sociálních sítích (#casnazmenu) s cílem informovat veřejnost o prevenci násilí. Dále byla realizována výstava „Mluvíš o násilí?“ a uspořádána odborná konference „Čas na změnu“ s účastí 127 osob.
Blíže viz tiskovou zprávu Neziskové organizace společně s policií ukáží cesty, jak zastavit násilí – Tiskový servis (brno.cz).
Projekt: Právem proti bezpráví
ACORUS poskytuje osobám ohroženým domácím násilím komplexní odbornou pomoc směřující k překonání nepříznivé sociální situace a k začlenění do běžného života bez přítomnosti násilí. Mezi jeho služby patří provoz azylového domu, krizová pomoc, odborné sociální poradenství, poskytování právních informací a krizová pomoc dětem.
Cílem projektu „Právem proti bezpráví“ bylo zlepšení přístupu obětí domácího násilí k systému pomoci poskytnutím komplexní právní pomoci a služeb advokátky, která dlouhodobě poskytuje právní poradenství této cílové skupině. V rámci projektu byl 7 ženám zprostředkován kontakt s advokátkou a byla jim poskytnuta pomoc při sepisování právních návrhů. Dále bylo 3 ženám zajištěno zastupování při soudních líčeních. Realizováno bylo také setkání s klientkami organizace za účelem zvýšení jejich právního povědomí.
Projekt: Zvládání vzteku – práce s násilnou osobou 2023
Liga otevřených mužů je nezisková organizace, jejímž cílem je podporovat aktivní přístup mužů k osobnímu rozvoji a zdraví, k zodpovědnému partnerství a k rodičovství, k profesní seberealizaci a ke společenské angažovanosti, zejména na poli rovných příležitostí žen a mužů.
Projekt „Zvládání vzteku – práce s násilnou osobou 2023“ se zaměřoval na primární a sekundární prevenci násilí ve vztazích a genderově podmíněného násilí na území ČR prostřednictvím rozšíření a zkvalitnění terapeutické práce s klienty (především muži), kteří obtížně zvládají svou agresivitu a vztek a dopouštějí se násilí na svých partnerkách/partnerech a dětech. V rámci projektu bylo realizováno individuální i skupinové poradenství a proběhl kulatý stůl pro odborníky a odbornice v oblasti práce s násilnou osobou.
Projekt: Rovnost žen a mužů v komunální politice: od teorie k praxi
Fórum 50 % je nezisková organizace, která podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Jejím cílem je, aby rozhodovací procesy byly vyváženější a zahrnovaly názory a životní zkušenosti nejen mužů, ale i žen.
Projekt „Rovnost žen a mužů v komunální politice: od teorie k praxi“ se zaměřoval na zohlednění odlišných zkušeností a potřeb žen a mužů na komunální úrovni, konkrétně monitoroval aktuální stav zastoupení žen ve vedení měst a obcí, poskytoval přímou podporu komunálním političkám a politickým aspirantkám, zvyšoval povědomí a kapacity nově zvolených komunálních zastupitelů a zastupitelek v oblasti uplatňování gender mainstreamingu a také se věnoval osvětě veřejnosti.
Blíže viz webové stránky projektu Rovnost žen a mužů v komunální politice: od teorie k praxi : Fórum 50 % (padesatprocent.cz).
Analýzy žen a mužů ve vedení obcí: Zastoupení žen a mužů ve vedení obcí (2023) : Fórum 50 % (padesatprocent.cz)