Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Gender a Česko: Ženy ve vedení obchodních společností

Dne 26. dubna 2022 zorganizoval Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR společně s aliancí odpovědných firem BPS – Byznys pro společnost na Strakově akademii kulatý stůl s názvem „Gender a Česko: Ženy ve vedení obchodních společností“. Uspořádání kulatého stolu souviselo s naplňováním Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030, v rámci níž je zvýšení zastoupení žen v rozhodovacích pozicích jedním ze strategických cílů.

Cílem kulatého stolu bylo sdílení zkušeností a výměna dobré praxe mezi obchodními společnostmi s majetkovou účastí státu a soukromými firmami v oblasti podpory diverzity a vyššího zastoupení žen ve vedení obchodních společností.

Podle dat Evropského institutu pro rovnost žen a mužů (EIGE) bylo v roce 2021 v České republice v dozorčích a správních radách obchodních společností kotovaných na burze jen 23 % žen, průměr EU je 30,6 %. Zastoupení žen ve vedení obchodních společností s majetkovou účastí státu je z dlouhodobého hlediska rovněž nízké. Podle dat, která pravidelně od jednotlivých ministerstev sbírá Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády, je aktuálně na úrovni dozorčích rad a představenstev obchodních společností s majetkovou účastí státu zastoupeno pouze 16 % žen.

Tabulka-ČR a Gender_2022

Ženy v české společnosti stále čelí specifickým překážkám, které jim kariérní růst znesnadňují. Jde například o nedostupnost služeb péče o malé děti či očekávání ve vztahu k roli žen ve společnosti. Byť se smýšlení české veřejnosti v posledních letech mění, stále se od žen očekává, že zůstanou doma se svými dětmi tři a více let.

Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády v lednu 2021 zveřejnil manuál k popisu politiky rozmanitosti ve výročních zprávách obchodních společností.

Více informací naleznete ve shrnutí zde.

Záznam z kulatého stolu je možné shlédnout zde.

ČR a Gender_2022

Související

Související

Gender equality in the digital age: a task for Europe. Combating gender-based cyber-violence. CZ PRES conference

On 29th of November, the Department of Gender Equality of the Office of the Czech Government organised an international conference on gender-based cyber-violence, focusing mainly on sexist hate-speech and image-based sexual violence. The conference brought together representatives of academia, various European governments, GREVIO, the European Commission, the European Institute for Gender Equality, the private sector as well as the non-governmental organisations. With the goal to create a platform for sharing of best-practices, the conference was divided into three thematic sections: research, policy-making and prevention.

Číst dále »

Rada vlády pro rovnost žen a mužů jednala o genderových dopadech úsporných opatření NERV a dalších prioritách v oblasti rovnosti žen a mužů

V pondělí 12. prosince se konalo třetí letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Jednání Rady zahájil premiér Petr Fiala z pozice předsedy Rady, který komentoval hlavní priority vlády v oblasti rovnosti žen a mužů a činnost v této oblasti v rámci českého předsednictví Rady EU.

Číst dále »