Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Helena Válková navštívila organizaci ROSA

V pondělí 25. listopadu 2019 navštívila zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková organizaci ROSA, která se již dvacet pět let specializuje na pomoc ženám – obětem domácího násilí a jejich dětem v oblasti prevence násilí.

„Odborníci dlouhodobě upozorňují na nedostatek specializovaných služeb pro oběti domácího násilí. I proto mají všichni v Rose můj hluboký obdiv. Za rok jejich pomoc vyhledá sedm set až devět set násilím ohrožených žen. To je neskutečný počet velmi těžkých a někdy až hrůzných životních osudů nejen žen, ale i jejich dětí. Je opravdu potřeba, abychom ratifikovali Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Nejenom, že tím jasně deklarujeme, že toto téma bereme v České republice velmi vážně, ale zároveň tak zajistíme větší přístupnost služeb pro oběti a závazek státu pomoci jim v krizové životní situaci.“

Helena Válková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva

V prostorách organizace ROSA hovořila zmocněnkyně Helena Válková se zakladatelkami Rosy, Marií Vavroňovou a Zdenou Prokopovou, a psycholožkou Branislavou Marvánovou Vargovou, která je zároveň předsedkyní vládního Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách.

Setkání proběhlo u příležitosti Dne proti násilí na ženách, který si mezinárodní společenství připomíná od roku 1999, tzn. nyní v den jeho 30. výročí. Valné shromáždění OSN po jeho vyhlášení vyzvalo vlády jednotlivých zemí i neziskové organizace, aby pořádaly akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému.

Související

Související

Gender equality in the digital age: a task for Europe. Combating gender-based cyber-violence. CZ PRES conference

On 29th of November, the Department of Gender Equality of the Office of the Czech Government organised an international conference on gender-based cyber-violence, focusing mainly on sexist hate-speech and image-based sexual violence. The conference brought together representatives of academia, various European governments, GREVIO, the European Commission, the European Institute for Gender Equality, the private sector as well as the non-governmental organisations. With the goal to create a platform for sharing of best-practices, the conference was divided into three thematic sections: research, policy-making and prevention.

Číst dále »

Rada vlády pro rovnost žen a mužů jednala o genderových dopadech úsporných opatření NERV a dalších prioritách v oblasti rovnosti žen a mužů

V pondělí 12. prosince se konalo třetí letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Jednání Rady zahájil premiér Petr Fiala z pozice předsedy Rady, který komentoval hlavní priority vlády v oblasti rovnosti žen a mužů a činnost v této oblasti v rámci českého předsednictví Rady EU.

Číst dále »