Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Helena Válková navštívila organizaci ROSA

V pondělí 25. listopadu 2019 navštívila zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková organizaci ROSA, která se již dvacet pět let specializuje na pomoc ženám – obětem domácího násilí a jejich dětem v oblasti prevence násilí.

„Odborníci dlouhodobě upozorňují na nedostatek specializovaných služeb pro oběti domácího násilí. I proto mají všichni v Rose můj hluboký obdiv. Za rok jejich pomoc vyhledá sedm set až devět set násilím ohrožených žen. To je neskutečný počet velmi těžkých a někdy až hrůzných životních osudů nejen žen, ale i jejich dětí. Je opravdu potřeba, abychom ratifikovali Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Nejenom, že tím jasně deklarujeme, že toto téma bereme v České republice velmi vážně, ale zároveň tak zajistíme větší přístupnost služeb pro oběti a závazek státu pomoci jim v krizové životní situaci.“

Helena Válková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva

V prostorách organizace ROSA hovořila zmocněnkyně Helena Válková se zakladatelkami Rosy, Marií Vavroňovou a Zdenou Prokopovou, a psycholožkou Branislavou Marvánovou Vargovou, která je zároveň předsedkyní vládního Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách.

Setkání proběhlo u příležitosti Dne proti násilí na ženách, který si mezinárodní společenství připomíná od roku 1999, tzn. nyní v den jeho 30. výročí. Valné shromáždění OSN po jeho vyhlášení vyzvalo vlády jednotlivých zemí i neziskové organizace, aby pořádaly akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému.

Související

Související

Rada vlády pro rovnost žen a mužů schválila zprávu o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026

Druhé letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů se konalo v úterý 14. května 2024. Rada schválila zprávu za minulý rok o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026 a doporučila vládě analyzovat dopady tzv. konsolidačního balíčku na rovnost žen a mužů.

Číst dále »