Kampaň To je rovnost! v Dolní Cerekvi

Petr Bittner a Lucia Zachariášová představili 1. května kampaň To je rovnost! a činnost Odboru rovnosti žen a mužů v místním klubu seniorů v Dolní Cerekvi. Do kulturního centra dvoutisícového městysu s nimi cestoval i štáb dokumentárního cyklu České televize Český žurnál, který natáčí dokument o rovnosti žen a mužů v České republice.

Na prvního máje se Petr Bittner a Lucia Zachariášová vydali spolu s kampaní To je rovnost! na Vysočinu. Na další z cest mezi lidi je tentokrát doprovodily i televizní kamery cyklu Český žurnál, jehož štáb pracuje na snímku věnovaném otázce rovnosti žen a mužů v české společnosti. Dalo by se říct, že to byla událost pro všechny zúčastněné...

Členové a členky místního klubu seniorů přijali sedmičlennou delegaci s velikou otevřeností. V hospůdce přilehlé ke kulturnímu centru panovala skvělá nálada se špetkou zvědavosti a snad i počátečních obav z filmařské techniky, která postupně zaplnila skromnou místnost.

Petr Bittner i Lucia Zachariášová představili ve své prezentaci místním současné statistiky a taky samotnou kampaň To je rovnost! zaměřenou na domácí násilí a slaďování práce soukromí a promítl televizní spoty. O diskusi nakonec nebyla nouze. Jakmile se členové a členky klubu osmělili, přišla řeč na nedostatek míst ve školkách, na problémy spádových oblastí s kapacitami předškolních zařízení, ale třeba i na to, proč chybí ženy v rozhodovacích pozicích.

Po celou dobu se událost nesla v mimořádně přátelském duchu. Obě strany projevovaly zájem o druhou perspektivu - obě strany jsou tak doufejme o něco bohatší. Skutečná zkušenosti skutečných lidí jsou nenahraditelnou inspirací pro jakoukoli kampaň, to k rovnosti žen a mužů nevyjímaje. Místní senioři naopak ocenili civilnost samotné kampaně, její "nevnucovací" charakter, který je otevřený debatě a snaží se vztahovat ke skutečným problémům.

Cerekvická beseda byla dalším z výjezdů v rámci širší kontaktní kampaně, která si klade za cíl diskutovat otázku "Co je rovnost žen a mužů?" s lidmi všech věkových kategorií ve větších i menších městech.

Kdo za projektem stojí

Vedoucí pracovník
Radan Šafařík
safarik.radan@vlada.cz

Partneři