Krizová situace způsobená pandemií koronaviru vážně prohlubuje riziko domácího násilí. Dá se očekávat, že počet případů domácího násilí během karantény prudce vzroste. Na kritickou situaci jsou lépe připraveny státy, které již dříve ratifikovaly Istanbulskou úmluvu. Pomoci blízkým ale může každý.

Celorepubliková karanténa zapříčiněná šířením koronaviru výrazně zvyšuje riziko domácího násilí. Odborníci se obávají, že během karantény prudce vzroste počet případů domácího násilí. Na kritickou situaci jsou přitom lépe připraveny státy, které již dříve ratifikovaly Istanbulskou úmluvu. Její implementace totiž umožňuje lepší prevenci domácího násilí.

„Lidé nesmí vycházet z domova jinam, než za prací či nutnými nákupy, popřípadě kvůli nutné výpomoci členům rodiny. Většina neziskových organizací pomáhajících obětem domácího násilí je fyzicky zavřená a s klienty komunikují přes telefony nebo přes internetové poradny. Ubytovny a hotely nesmí přijímat nové hosty. Policie oznamuje v médiích, že nebude řešit bagatelní činy, aby nemusela přijít do styku s lidmi. Soudy pracují ve zcela minimálním režimu,“ píše například advokátka Lucie Hrdá.

Česká republika přitom není výjimkou, s problémem se potýká celá Evropa:

Španělsko vyhlásilo v souvislosti s domácím násilím pohotovostní plán a aktualizovalo seznam všech míst, která poskytují pomoc obětem domácího násilí. Všechny organizace pomáhající obětem fungují v normálním režimu. Ve Španělsku myslí i na oběti, které by při odchodu z domácnosti nechtěly nechat s agresorem domácí zvíře. Jelikož většina azylových domů přítomnost zvířat neumožňuje, byla pro tyto situace zřízena speciální linka, na které jim pomůžou s umístněním zvířat do bezpečí.

Portugalsko spustilo informační kampaň #SegurançaEmIsolamento pro oběti domácího násilí na všech dostupných platformách - sociálních sítích, rádiích, televizi i tisku. Připomíná, kam se můžou oběti násilí obrátit, a poskytuje rady veřejnosti, jak lidem ohroženým násilím pomoci. Informace jsou k dispozici v různých jazycích i ve znakové řeči. Portugalsko zároveň posilnilo existující linky pomoci o další podpůrné služby pro oběti. Připravilo dva nové nouzové azylové domy s kapacitou pro sto osob. K dispozici je i speciální výjezdní tým pro naléhavé žádosti a situace, který je připraven i na COVID pozitivní případy.

Německé úřady věnují mimořádné úsilí shánění náhradního ubytování pro oběti domácího násilí. Například v Hamburku radnice využila prázdných hotelů, které momentálně nesmí přijímat hosty. Město si dokonce pronajalo celý prázdný penzion pro případ, že se vyčerpá kapacita ženských azylových domů.

Ve Francii jsou pro oběti domácího násilí od pondělí k dispozici kontaktní místa v nákupních centrech nebo v lékárnách a to tak, že před nimi vysloví kódové heslo „Maska-19“.  Zároveň země zaplatí až 20 000 hotelových nocí, aby oběti měly kam uniknout a podpoří otevření více kontaktních poraden. 

Stejně tak v Británii charitativní organizace vyzvaly vládu, aby se některé hotely a byty na rychlé pronájmy přes platformu AirBnb dočasně změnily na azylové domy

„S uzavřením škol a nutností uzavření celých rodin doma po mnoho dní vzrůstá míra stresu, napětí a jednotlivé útoky domácího násilí se tak velmi pravděpodobně budou zhoršovat a eskalovat. Oběti, které dříve mohly mít alespoň minimální kontakt s rodinou a přáteli, se nyní ocitají v pasti, uzavření v ní spolu se svým agresorem,“ dodala advokátka Lucie Hrdá pro časopis Právní prostor

Pokud máte podezření, že v domácnosti vašich blízkých dochází k domácímu násilí, telefonujte jim častěji, abyste se ujistili, že jsou v pořádku, nabízejte jim pomoc a podporu. I v době karantény se můžete obracet o pomoc na organizace:
proFem (tel.: +420 608 222 277)
elinka.internetporadna.cz/linky/linka-profem,
ROSA-centrum (tel.: +420 739 709 764)
Bílý kruh bezpečí (tel.: 116 006), které se domácímu násilí věnují.

Kdo za projektem stojí

Vedoucí pracovník
Radan Šafařík
safarik.radan@vlada.cz

Partneři