
Konference k 75. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv
11. – 12. prosince 2023 | Praha, Spojka Karlín
Registrace na konferenci je uzavřena, nicméně první den konference bude streamován. Více informací najdete na naší Facebookové události.
Oslavte s námi 75. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv – milník v prosazování lidských práv po celém světě. Přijďte na mezinárodní konferenci Lidská práva a Česko a buďte součástí dvoudenního síťování a inspirativních diskuzí.
“Deklarace přiznává všem lidem ekonomická, sociální, politická, kulturní a občanská práva. Tato práva nejsou odměnou za dobré chování. Nejsou podmíněna příslušností k určitému státu, historickému období nebo společenské skupině. Jsou nezcizitelným právem všech lidí, ve všech dobách a na všech místech – lidí všech barev, ras a etnické příslušnosti, ať už mají nebo nemají handicap, mají občanství některého státu nebo jsou migranty, bez ohledu na pohlaví, společenskou třídu, kastu, náboženské vyznání, věk nebo sexuální orientaci.”
Co Vás čeká?
Diskuse o prosazování lidských práv a genderové rovnosti v Česku společně se zástupci a zástupkyněmi veřejné správy, mezinárodních organizací, občanského sektoru a významnými osobnostmi hájícími lidská práva.
Jaká témata budou diskutována?
- Lidská práva jako základ demokracie
- Právo na rovné zacházení
- Přístup ke spravedlnosti
- Klimatická změna a její dopad na lidská práva
- Role byznysu a médií při prosazování lidských práv a mnoho dalších
Historicky první udílení Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva
U příležitosti oslav přijetí Všeobecné deklarace lidských práv bude 11. prosince 2023 udělena Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Cena ocení významné iniciativy a jednotlivce podílející se na prosazování lidských práv v Česku.PROGRAM
Třetí konec hole
Dokumentární mozaika čtyř příběhů ze slovenských romských osad. „Film je věnován všem, kterým není lhostejný osud ostatních, kteří hledají cestu ke spojení, ne k rozdělení, kteří myslí více na druhé než na sebe, kteří více dávají, než berou, kteří nesoudí, ale snaží se pochopit druhé.“ – Juraj Baláž (Zdroj: MFDF Ji.hlava, The Film New Europe (FNE) Association)
Je demokracie v ohrožení? Jsou ohrožena lidská práva? Ve světle protidemokratických a hnutí v Evropě je třeba zaměřit se na výzvy, kterým čelí liberální demokracie. Jakou roli hrají dezinformace, populismus a ohrožení sociální stability ve vnímání demokracie? Jak na tyto výzvy může stát a občanská společnost reagovat?
Rovnost v důstojnosti a právech je jedním ze základních principů systému ochrany lidských práv a efektivního fungování demokratického právního státu. Řadě lidí je však skutečná rovnost zatím ještě stále vzdálena. Na základě odlišné etnicity, věku, pohlaví, víry, sexuální orientace, genderové identity a zdravotního postižení čelí v každodenním životě řadě fyzických a mentálních bariér. S jakými barierami se potkávají a jak je překonávají? Jak by se měl náš systém proměnit? Co pro odstraňování barier, zvyšování přístupnosti a posilování sociální koheze mohl udělat každý z nás?
Pro naplnění lidských práv je důležitá i jejich ochrana v případě zásahu či porušení. K tomu má sloužit rovný přístup ke spravedlnosti pro všechny. I přes státem nastavená pravidla a řadu mezinárodních a národních závazků v oblasti lidských práv čelí zranitelné skupiny naší společnosti stále četným překážkám, jež jim na cestě ke skutečné spravedlnosti stále brání. Jakými způsoby se mohou domáhat svých subjektivních práv? Jakým procesním a jiným barierám v přístupu ke spravedlnosti čelí a jak je lze překonat?
Stát garantuje ochranu lidských práv, dodržování a naplňování lidskoprávních závazků. Společensky odpovědné korporace se snaží tomuto závazku státu přispívat. Respekt k lidským právům a ochrana důstojnosti každého jednotlivce by měli být naší společnou prioritou. Jak zvyšovat porozumění lidskoprávním dopadům byznysu a jak využívat potenciál této sféry pro zlepšování ochrany lidských práv a prosazování rovnosti? V rámci semináře si představíme příklady dobré praxe a to, jak byznys a jednotlivé společnosti pomáhají v různých oblastech společenské odpovědnosti.
Klimatická změna nedopadá na všechny stejnou měrou. Pro zajištění důstojného života i dalším generacím musí být ochrana jejich práv na udržitelný život naším společným cílem. Změna klimatu představuje prohlubování genderových, socioekonomických nerovností a dalších forem znevýhodnění. Negativní proměny klimatu ovlivní i politické systémy a fungování demokracie a vlády práva. Jak zapojit do debaty o řešení klimatické krize všechny relevantní aktéry a širokou veřejnost? Proč jsou ženy klimatickou krizí více ohrožené? A jakých dalších zranitelných skupin se dané změny mohou dotýkat citelněji?
Svoboda médií je jedním ze základních kamenů demokratické společnosti. Média jsou zásadním ochranným faktorem funkční demokracie. V posledních letech jsme svědky útoků na svobodná media a umenšování jejich role ve veřejném prostoru. Nová rizika přináší sociální sítě a digitální prostor. Zastrašování a hrozby násilí novinářům a novinářkám, jež v nedemokratických systémech hájí hodnoty humanity a ochrany lidských práv, v některých částech světa nabývá na síle a má řadu nových podob. Jak rozvíjet a posilovat po právní, institucionální i politické stránce bezpečné prostředí pro novináře a novinářky? Jakou odpovědnost má v tomto ohledu sehrávat stát a jakou roli mají nést další relevantní aktéři?
Článek 21 Všeobecné deklarace lidských práv a článek 25 Mezinárodního paktu o občanských a politických práv koncipují participaci jako široké zapojení jednotlivců, NNO a občanské společnosti do rozhodovacích procesů ze strany veřejných autorit. Efektivní participace ve své formalizovanější podobě tedy vyžaduje jak kapacitně zajištěné a motivované zástupce občanského sektoru a dalších stakeholderů, tak připravenou veřejnou správu, která si uvědomuje potřebu otevřeného dialogu s občanskou společností. Je Česká republika připravena tento dialog efektivně a systematicky rozvíjet? Jsou dostatečné kapacity i na straně nevládního sektoru? Kde lze hledat inspirace a také zdroje pro rozvoj participační kultury v ČR? Jaké konkrétní nástroje je možné u nás rozvíjet?
Program je průběžně doplňován a dostupný je také níže.
POŘÁDAJÍCÍ
Konferenci Lidská práva a Česko pořádá Odbor rovnosti žen a mužů a Odbor lidských práv a ochrany menšin Úřadu vlády ČR ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze a pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Akce je realizována v rámci projektu Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR „Koordinace plnění Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030“ (č. projektu: CZ.03.01.02/00/22_013/0003802). Projekt je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost plus.