Skip to content

Ministr zdravotnictví a zmocněnkyně vlády pro lidská práva podepsali memorandum o budoucí spolupráci v oblasti zdraví

Na společném setkání podepsali dne 30. září ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková memorandum o spolupráci v oblasti zdraví. Obě strany se shodly, že v úsilí o zvýšení kvality péče o zdraví je zásadní i odstraňování sociálních nerovností. Memorandum vytváří rámec pro dlouhodobou a systematickou spolupráci, která propojí zdravotní oblast se společenskými, genderovými a lidskoprávními souvislostmi.

Podpis memoranda navazuje na dosavadní spolupráci Odboru rovnosti žen a mužů s Ministerstvem zdravotnictví, která se dosud soustředila zejména na plnění Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030.

„Účinné péče o zdraví nelze dosáhnout bez odstranění hlubších sociálních nerovností – ať už v oblasti vzdělání, ekonomického postavení či místa bydliště. Právě proto považuji za nezbytné, aby byla otázka zdraví pevně propojena s agendou lidských práv a rovnosti žen a mužů. Ministerstvo zdravotnictví vnímám jako klíčového partnera a vítám proto společnou iniciativu v podobě symbolického stvrzení spolupráce formou memoranda,“ uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Klára Šimáčková Laurenčíková.

„Posilování práv pacientů ve zdravotnictví se věnuji dlouhodobě a vítám prohloubení spolupráce s paní zmocněnkyní pro lidská práva v této věci. Navazujeme tím na dlouhodobou spolupráci, která již pacientům přinesla mnoho dobrého, například sjednocení pravidel pro přítomnost rodičů u hospitalizovaných dětí, posílení dostupnosti dámských hygienických pomůcek ve školách a zvyšování dostupnosti specializované péče pro léčbu endometriózy. Nepochybuji, že i v této oblasti spolu dosáhneme kroků prospěšných pro pacienty,“ doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Jedním z konkrétních kroků memoranda je vznik Výboru pro zdraví Rady vlády pro rovnost žen a mužů (dále jako „Výbor“), který by se měl věnovat otázkám zdraví v širším společenském kontextu. Zřízení Výboru doporučila Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Jeho zřízení doporučila rovněž Vstupní analýza k identifikaci problémů v oblasti přístupu ke zdravotní péči a v poskytování zdravotní péče plynoucí ze specifických potřeb žen a mužů, která konstatuje:

„Existují rozdíly v hlavních zdravotních ukazatelích mezi muži a ženami. Reagovat na ně vyžaduje komplexní, koordinovaný meziresortní přístup. Nabízí se ustavit poradní orgán, jenž by pro státní správu připravoval dílčí analýzy i komplexní návrhy systémových řešení. Tato instituce by měla být zřízena mimo jedno ministerstvo a je klíčové vhodně nastavit kompetence a gesce dílčích činností.“

První přípravné jednání Výboru se uskutečnilo již 8. září. Diskuse se zaměřila na stanovení priorit, důraz byl kladen na mezioborový přístup a zapojení odborníků a odbornic s různými zkušenostmi. Mezi navržené oblasti patří podpora inkluzivity v klinických hodnoceních léčiv, zrychlení diagnostiky onemocnění typických pro ženy či posílení zdravotních práv osob bez domova.

Významná část debaty byla věnována i zhoršujícímu se duševnímu zdraví mladých lidí, zejména dívek. Podle šetření ESPAD se zvyšuje nejen výskyt psychických obtíží, ale i spotřeba alkoholu a tabákových výrobků mezi dospívajícími dívkami. Účastníci proto zdůraznili potřebu posílit roli škol v prevenci, realizovat cílené osvětové kampaně a zajistit dostupnost různých forem psychosociální podpory.

Témata identifikovaná v rámci přípravného setkání budou nyní díky memorandu projednávána na platformách relevantních poradních orgánů. Spolupráce zmocněnkyně pro lidská práva a Ministerstva zdravotnictví bude probíhat především v rámci Výboru pro zdraví, dále v Pracovní skupině k porodnictví, na Radě vlády pro veřejné zdraví či v Pacientské radě ministra zdravotnictví. Strany memoranda budou společně hledat řešení pro citlivější a dostupnější zdravotní péči i pro ty, pro které je nyní hůře dostupná.

Související

Související

Síťovací setkání k Mezinárodnímu dni žen – Inspirace, dialog, spolupráce

Ve čtvrtek 5. března se v prostorách Lichtenštejnského paláce uskutečnil již čtvrtý ročník síťovacího setkání u příležitosti Mezinárodního dne žen. Pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Taťány Malé setkání uspořádal Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR. Cílem setkání bylo – již tradičně – propojovat osobnosti, které v Česku posouvají rovnost žen a mužů dál napříč politikou, byznysem, akademií i občanským sektorem.

Číst dále »

Příkladem zavedení bezplatných menstruačních potřeb ve školách inspirovalo Česko i 70. zasedání Komise OSN pro postavení žen

Česká delegace se zúčastnila 70. zasedání Komise OSN pro postavení žen, které se konalo 9.–19. března 2026 v sídle OSN v New Yorku. Delegaci tvořenou zástupci Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR, Ministerstva zahraničních věcí a nevládních organizací vedl ji stálý představitel ČR při OSN Jakub Kulhánek.

Číst dále »