Dnešním dnem začíná pravidelné zasedání Komise OSN pro postavení žen a Česká republika u toho ani letos nebude chybět. Zasedání se z New Yorku přesouvá do online prostoru a Česká republika si připravila dva side-eventy. Na prvním budeme hostit mezinárodní publikum a druhý připravujeme speciálně pro českou veřejnost.

U příležitosti 65. zasedání Komise OSN pro postavení žen pořádá 17. března Odbor rovnosti žen a mužů online seminář české delegace. Představíme téma genderově podmíněného násilí v online světě se zaměřením na děti a mladé lidi. Pro české publikum chystáme debatu 24. března na téma genderové rovnosti z pohledu mladé generace. 

Na prvním semináři s názvem “Gender-based Violence in the Online World: Emerging forms, New Approaches to Youth Prevention” se bude diskutovat o zkušenostech s online predátory dokumentu V síti, úspěšných programech prevence sexuálního násilí, které pořádáme na školách po celé ČR ve spolupráci s organizací Konsent. Budeme také mluvit o výzkumu Evropského institutu rovnosti žen a mužů (EIGE) na téma rizik, kterým mladí lidé čelí v online světě nebo preventivních programech prevence genderově podmíněného a domácího násilí v praxi norské organizace Alternative to Violence.

V debatě se z české scény můžete těšit například na Pavlu Klimešovou a Anežku Pithartovou – producentku a herečku Českým lvem oceněného dokumentu V síti, které film představí mezinárodnímu publiku. O prevenci sexuálního násilí bude hovořit za občanský aktivismus v Evropě oceněná Johanna Nejedlová společně s Lucií Ingrovou z Úřadu vlády. Celou debatu doplní zástupkyní EIGE a příspěvky klinických psycholožek Barbory Jakobsen a Jannicke Stav, které se v organizaci Alternative to Violence věnují preventivním programům pro mládež.

Na seminář se můžete připojit i vy, a to již ve středu 17. března od 14:00 na https://bit.ly/CSW65-CZ. Na akci je nutné se do 16. března registrovat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Mezinárodní seminář bude probíhat v anglickém jazyce. Záznam bude dostupný i na našem Youtube kanálu To je rovnost! ÚV ČR.

Oba dva semináře se konají v rámci projektu Odboru rovnosti žen a mužů ÚV ČR s názvem „Posilování kapacit a metodologická podpora v prevenci domácího a genderově podmíněného násilí“. Projekt je spolufinancovaný z Norských fondů.

Kdo za projektem stojí

Vedoucí pracovník
Radan Šafařík
safarik.radan@vlada.cz

Partneři