Skip to content

Konference Lidská práva a Česko

10. prosince 2024 | Praha, Spojka Karlín

Oslavte s námi mezinárodní den lidských práv a pojďme si připomenout, že lidská práva se týkají všech z nás. Přijďte na mezinárodní konferenci Lidská práva a Česko a buďte součástí síťování a inspirativních diskuzí. Registrace na konferenci je uzavřena.

"Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv." Ikonická úvodní věta Všeobecné deklarace lidských práv je dnes stejně důležitá jako v době jejího přijetí před 75 lety. Je cestovní mapou, která pomáhá ukončovat konflikty, zacelovat rozpory a podporovat život v míru a důstojnosti pro všechny. Svět se ale na své cestě ztrácí. Zuří konflikty. Sílí chudoba a hlad. Prohlubují se nerovnosti. Klimatická krize je krizí lidských práv, která nejvíce zasahuje ty nejzranitelnější. Autoritářství je na vzestupu. Zmenšuje se občanský prostor a média jsou napadána ze všech stran. Rovnost žen a mužů zůstává vzdáleným snem. Dnes ještě více než kdy jindy musíme prosazovat a respektovat všechna lidská práva, která nás všechny chrání."

– António Guterres, generální tajemník OSN

Co Vás čeká?

Celkem 7 moderovaných panelových diskuzí o prosazování lidských práv a rovnosti žen a mužů v Česku společně se zástupci a zástupkyněmi veřejné správy, mezinárodních organizací, občanského sektoru a významnými osobnostmi hájícími lidská práva.

Cílem konference je vytvořit prostor pro diskuzi o stavu lidských práv v České republice a krocích, které je v této oblasti ještě potřeba učinit. Panelové diskuze nabídnou prostor pro výměnu názorů a zkušeností mezi zástupci a zástupkyněmi občanské společnosti, veřejné správy, politiky a byznysu. Konference poskytne komplexní pohled na současné otázky lidských práv a jejich dopad na každodenní život jednotlivců i celé společnosti.

Prostory konference jsou bezbariérové a tlumočení z anglického jazyka do českého jazyka je zajištěno.

Jaká otevřeme témata?

  • Lidská práva a vláda
  • Společnost bez násilí
  • Rovnost a spravedlnost
  • Spravedlivé rozhodování
  • Ukrajinští uprchlíci a uprchlice
  • Udržitelný prostor
  • Ochrana médií

Udílení Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva

Dne 10. prosince bude ve večerních hodinách již podruhé udělena Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Cena ocení významné iniciativy a jednotlivce podílející se na prosazování lidských práv v Česku.

PROGRAM

Ženy za volantem: Příběhy z cesty po Pamíru

Catherine a Hannah právě ukončily studium na univerzitě a pouští se do největšího dobrodružství svého života. V Biškeku si pronajaly džíp a vyrazily na několik tisíc kilometrů dlouhou cestu napříč třemi státy. Na své pouti obdivují rozlehlé pláně i panoramata hor. To ale není jejich primárním cílem – autorky filmu se zajímají hlavně o postavení žen ve společnosti. Postupně se setkávají se ženami všech věkových kategorií i různého společenského postavení, které s nimi sdílejí svůj pohled na vzdělání, výchovu či rodinný život. Jejich odvážné a inspirativní příběhy prokazují, že touha po rovnoprávnosti je přítomna všude po celém světě. Obě cestovatelky si postupně uvědomují, že mají s těmito ženami společného mnohem více, než by si kdy myslely.

Ochrana a prosazování lidských práv ve světe i v Českou patří k dlouhodobým prioritám vlády. V posledních letech se daří prosazovat řadu důležitých změn – ať už jde o zřízení dětského ochránce práv, nápravu definice znásilnění, zakotvení nepřijatelnosti fyzických trestů na dětech či zákon o domácím násilí. Řada dalších výzev v oblasti lidských práv a genderové rovnosti však v Česku nadále přetrvává.

 

Jak souvisí ochrana lidských práv s odolností demokracie? Jak můžeme přispět k rychlejšímu prosazování potřebných změn? Jak co nejlépe vysvětlovat, že ochrana lidských práva a prosazování genderové rovnosti mají praktické a pozitivní dopady na životy lidí v české společnosti? A jak přispět k tomu, aby lidská práva zůstala v popředí politických priorit?

Právo na život bez násilí patří k základním lidským právům. Přesto různé formy násilí zažívá velká část naší společnosti. V posledních letech výskyt násilí v blízkých vztazích, sexuálního násilí či násilí z nenávisti roste. Růst tohoto násilí souvisí s prohlubujícími se nerovnostmi, přetrvávající společenskou přijatelností násilí i nedostatečnou péčí o duševní zdraví. Násilí v blízkých vztazích i ve společnosti tak představuje specifickou výzvu pro naplňování lidských práv i zajištění vnitřní bezpečnosti.

 

Kde leží příčiny rostoucího násilí ve společnosti? V čem náš systém řešení násilí selhává? Jaké legislativní a systémové změny je nutné přijmout k zajištění společnosti bez násilí? Jak co nejlépe zajistit spolupráci všech, kdo se na řešení násilí podílejí? A v čem se můžeme inspirovat v zahraničních zkušenostech?

Svět se mění stále rychleji, technologické inovace se prolínají s dynamickým společenským vývojem. Technologické i společenské změny mohou přinášet nové příležitosti, jak zlepšit přístup ke vzdělávání, zaměstnání či sociálním službám a podpořit naplňování lidských práv. Společnost často ze změn netěží rovnoměrně. Zranitelné skupiny často zůstávají opomíjeny a diskriminovány a naráží na nové typy překážek a znevýhodnění. Přesto se i díky technologickému pokroku nabízejí nové příležitosti, jak zlepšit přístup ke vzdělávání, zaměstnání nebo k sociálním službám.

 

Jak zajistit, aby ze změn souvisejících s technologickým rozvojem těžila celá společnost? Jak můžeme co nejlépe identifikovat a odstraňovat překážky, kterým čelí zranitelné skupiny? Jaké změny jsou v jednotlivých oblastech nezbytné? A jakou roli mají a mohou dále mít při podpoře rovnosti a inkluze v měnící se společnosti nestátní organizace?

Spravedlivá účast na rozhodování o věcech veřejných je jedním ze základních pilířů demokracie. Ženy se ale ani po více než sto letech po zavedení všeobecného volebního práva politického rozhodování neúčastní v odpovídající míře. Situace v Česku je přitom z evropského pohledu značně specifická. Zastoupení žen v politice a rozhodovacích pozicích je u nás ve srovnání se zbytkem Evropy dlouhodobě velmi nízké a iniciativy na podporu vyšší účasti žen nepříliš úspěšné.

 

Proč je důležité usilovat o spravedlivé zastoupení žen na veřejném rozhodování? Jakým překážkám veřejně a politicky aktivní ženy čelí? Proč se ženy angažují v rámci občanské společnosti, o politiku projevují stejný zájem jako muži, ale do politických funkcí nekandidují? Jak tento demokratický deficit řeší ostatní evropské země? A nastal čas na systémové řešení i u nás?

Od ruské invaze na Ukrajinu brzy uplynou tři roky. Česká republika nadále patří k zemím s největším počtem Ukrajinek a Ukrajinců s dočasnou ochranou. Aktuálně v Česku nachází před válkou útočiště přibližně 380 tisíc osob z Ukrajiny. Konec války je v nedohledu a je zřejmé, že velká část těchto osob na našem území nadále zůstane. Přestože se podařilo zajistit základní životní potřeby, po téměř třech letech vyvstávají další otázky týkající se integrace a současného systému pomoci lidem přicházejícím z Ukrajiny.

 

Jak překonat překážky v oblasti zaměstnávání, zdravotnictví či psychosociální podpory? Jak uprchlická krize přispěla k řešení dlouhodobých problémů ČR napříč oblastmi? A především, jak podpořit dialog a vzájemné pochopení mezi většinovou společností a migranty?

Udržitelný veřejný prostor zásadně ovlivňuje kvalitu života ve městech a obcích. Je místem, kde se lidé setkávají, tráví volný čas a zapojují se do společenského dění. Plánování a správa těchto veřejných prostorů musí reagovat na environmentální výzvy, jako je změna klimatu, a zároveň zohledňovat potřeby různorodých sociálních skupin. Faktory jako mobilita, přístupnost, dostupná zeleň a funkční infrastruktura zásadně ovlivňují spokojenost obyvatel.

 

Jaká zajímavá řešení a inspirativní iniciativy pro udržitelný rozvoj veřejného prostoru již existují? Jaké kroky mohou města a obce podniknout pro vytváření prostředí, jež zohledňuje ekologickou udržitelnost a sociální inkluzi? Jak lze zajistit, aby městské prostory fungovaly bezpečně, dostupně a vstřícně pro všechny bez ohledu na pohlaví, věk, zdravotní stav či sociální a rodinnou situaci?

Média jsou klíčovým strážcem demokracie, zajišťují informovanost veřejnosti a kontrolu moci. Zároveň se stále častěji ocitají v ohrožení. Na média po celém světě útočí populistická a protidemokratická hnutí s cílem podkopávat jejich důvěryhodnost. Na úrovni Evropské unie se řešení snaží nabídnout Evropský akt o svobodě médií. Ten zavádí opatření na ochranu pluralismu a nezávislosti médií. Toto nařízení by i v České republice mělo přispět k posílení redakční autonomie, ochraně zdrojů novinářů a novinářek a zvýšení transparentnost vlastnictví médií.


Nakolik je u nás ohrožena svoboda žurnalistiky a bezpečnost novinářů a novinářek? Jak můžeme zajistit, aby média zůstala nezávislá a odolná vůči politickým a obchodním tlakům? Jakým výzvám čelí regionální média a jak je můžeme podpořit? Jak k odolnosti médií přispívá diverzita v jejich vedení? Jak mohou novináři a novinářky svou prací přispět k prosazování demokratických hodnot, ochraně lidských práv a odhalování jejich porušování?

Program je průběžně doplňován a dostupný je také níže.

POŘÁDAJÍCÍ

Konferenci Lidská práva a Česko pořádá Odbor rovnosti žen a mužů a Odbor lidských práv a ochrany menšin Úřadu vlády ČR pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. 

Akce je realizována v rámci projektu Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR „Koordinace plnění Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030“ (č. projektu: CZ.03.01.02/00/22_013/0003802). Projekt je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost plus. 

Sdílejte s ostatními

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email