Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Prevence sexuálního násilí a kybernásilí: Začínáme s workshopy na školách

Koncem září se uskutečnily první workshopy na základních a středních školách k prevenci sexuálního násilí a kybernásilí. Navzdory nejisté době jich je už nyní naplánováno sedmadvacet a další se domlouvají. S přihlédnutím k aktuální situaci proběhnou naživo nebo online.

„Celkově se uskuteční až devadesát workshopů, kterých se ujme dvanáct pečlivě vybraných lektorů a lektorek. Žákům a žákyním ve věku 13 až 17 let se budou věnovat zhruba tři vyučovací hodiny."

Lucie Ingrová, koordinátorka projektu

Konají se díky projektu Úřadu vlády ČR – Posilování kapacit a metodologická podpora v prevenci domácího a genderově podmíněného násilí, a spolufinancují je Norské fondy.

Workshop k prevenci sexuálního násilí

Workshop povede k rozvoji měkkých dovedností důležitých pro prevenci sexuálního násilí – komunikace a vyjadřování svých potřeb ve spojení se sexem a sexualitou. Účastníci a účastnice formou interaktivní skupinové práce zanalyzují modelové příběhy z oblasti vztahů a intimity.

Budou diskutovat o tlaku okolí, o potřebě znát svou vlastní hodnotu i hodnotu druhého člověka, o nutnosti souhlasu při sexuálním jednání, o respektu a nastavení si hranic. Měli by se také učit rozpoznat formy sexuálního násilí a poskytnout podporu blízkým osobám, které se s násilím setkaly.

Workshop k prevenci kybernásilí

Studenti a studentky se budou učit rozpoznávat nové formy kybernásilí, jak se mu vyvarovat a bránit. Workshop by měl přispět k prevenci, aby se studentky a studenti nestali obětí, nebo samotnými tvůrci kybernásilí. Lektoři a lektorky se snaží důkladně projít nové druhy sociálních sítí a vysvětlit, jaká úskalí a nástrahy zde mohou být.

Výuka proběhne interaktivně formou skupinové práce a vzájemných diskuzí. Lektorují je vždy dva proškolení členové a členky týmu a interaktivní formou probírají témata, která jsou v českém edukačním systému možná lehce opomíjené.

Související

Související

Gender equality in the digital age: a task for Europe. Combating gender-based cyber-violence. CZ PRES conference

On 29th of November, the Department of Gender Equality of the Office of the Czech Government organised an international conference on gender-based cyber-violence, focusing mainly on sexist hate-speech and image-based sexual violence. The conference brought together representatives of academia, various European governments, GREVIO, the European Commission, the European Institute for Gender Equality, the private sector as well as the non-governmental organisations. With the goal to create a platform for sharing of best-practices, the conference was divided into three thematic sections: research, policy-making and prevention.

Číst dále »

Rada vlády pro rovnost žen a mužů jednala o genderových dopadech úsporných opatření NERV a dalších prioritách v oblasti rovnosti žen a mužů

V pondělí 12. prosince se konalo třetí letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Jednání Rady zahájil premiér Petr Fiala z pozice předsedy Rady, který komentoval hlavní priority vlády v oblasti rovnosti žen a mužů a činnost v této oblasti v rámci českého předsednictví Rady EU.

Číst dále »