Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Proč to tak trvá? Konference o účasti žen na politickém rozhodování

Letos uplyne 100 let od zavedení volebního práva žen v Československu. Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR k výročí pořádá 10. června 2019 mezinárodní konferenci Proč to tak trvá? aneb účast žen na politickém rozhodování. 

Československo patřilo k prvním zemím, ve kterých bylo uzákoněno všeobecné volební právo. Vznik první republiky tak de facto znamenal i zavedení volebního práva žen. Výraznou postavou boje za volební právo žen se stala Františka Plamínková – pedagožka a senátorka, na kterou se často v československých dějinách zapomíná. Tuto konferenci věnujeme její památce.

Za posledních sto let ušla česká společnost velký kus cesty a průkopnice českého feministického a demokratického hnutí by byly na řadu úspěšných českých političek náležitě hrdé. Přesto i dnes platí, že ženy se na veřejném rozhodování nepodílejí v odpovídající míře. Například po volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2017 je zastoupení žen v dolní komoře pouze 23,5 %. Jakým výzvám a překážkám ženy v politice dnes čelí? Proč je žen v politice stále tak málo? Může demokracie plnit svou funkci, i když není dostatečně reprezentativní? A jak se ženy-političky podílejí na formování české společnosti?

Srdečně Vás zveme k účasti na konferenci, která se uskuteční 11. června 2019 v Poslanecké sněmovně PČR (místnost 205) od 9:00.  Mějte vliv na veřejnou diskuzi o otázkách zastoupení žen v politickém rozhodování!

Z důvodu omezené kapacity prosíme o potvrzení účasti na e-mail viktorinova.nikola@vlada.cz nejpozději do 3. června 2019.

Doprovodným programem konference bude výstava o historii volebního práva žen v Československu a o Františce Plamínkové. Výstava bude k vidění v prostorách Poslanecké sněmovny PČR.

Tlumočení bude zajištěno. Prostor konference je bezbariérový. Odkaz na program konference a událost na Facebooku zde

Konference se uskuteční v rámci projektu „Implementace Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 – 2020 a související aktivity“ financovaného z Operačního programu Zaměstnanost.

Související

Související

Odbor rovnosti žen a mužů představil zkrácenou aktualizovanou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030

Na jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, které proběhlo dne 2. prosince 2024, byla poprvé představena brožura shrnující aktualizovanou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Tato publikace nabízí čtenářkám a čtenářům strategický dokument ve zkrácené a vizuálně atraktivní podobě, která je přístupnější pro širší veřejnost.

Číst dále »

Druhý ročník konference Lidská práva a Česko je úspěšně za námi!

Boj o své demokratické směřování aktuálně svádí velká část zemí střední a východní Evropy. Ani Česká republika není před vzestupem tendencí zpochybňujících demokratické hodnoty a základní lidská práva chráněna. Otevřená, demokratická společnost založená na rovnosti všech bez rozdílů je stále ve větší míře v ohrožení. A právě proto je nezbytné aktivně hájit a chránit lidská práva. Takový byl společný závěr účastnic a účastníků konference Lidská práva a Česko.

Číst dále »