Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Republika rodu ženského podruhé: zopakovali jsme loňské úspěšné setkání významných žen

Už podruhé jsme zorganizovali setkání veřejně aktivních významných žen z různých společenských sfér. Akce nazvaná Republika rodu ženského se konala 7. března, tedy v měsíci, kdy si připomínáme Mezinárodní den žen a obecně ženskou historii. Na padesát žen činných v oblasti státní správy, neziskového sektoru, byznysu, médií, vědy i umění se sešlo v Lichtenštejnském paláci na pražské Kampě, aby sdílely své zkušenosti, názory i vzájemnou podporu. Záštitu akci poskytly vedoucí Úřadu vlády ČR Jana Kotalíková a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

K řečnickému pultíku jsme pozvali šest žen, které z perspektivy své profesní i společenské pozice hovořily o postavení žen v naší společnosti a výzvách, kterým musejí čelit. Akci moderovala novinářka Slivie Lauder.

Setkání zahájila vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková, jedna z iniciátorek akce. Poukázala na potřebné kroky, které vláda učinila v oblasti podpory zaměstnávání a kariéry žen. Nevyužitý pracovní potenciál žen v Česku vláda řeší například podporou flexibilních úvazků. Ve svém projevu nezapomněla ani na vládní novelu, která upravuje definici trestného činu znásilnění. „Česká republika je rodu ženského, pečujme o ni a společně vytvořme lepší podmínky pro celou společnost“, zakončila svou řeč Jana Kotalíková.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která stejně jako její předřečnice setkání iciovala i zaštítila, ve svém úvodním proslovu připomněla důležitost setkávání a posilování vazeb mezi ženami.

Zmínila úspěchy na poli genderové rovnosti, kterých se podařilo v poslední době dosáhnout. Patří k nim například změna definice znásilnění, návrh zákona o domácím násilí, podpora flexibilních úvazků a podpora iniciativ, které poukazují na nedostatky v nejrůznějších oblastech společenského života od porodnické problematiky až k nerovnostem, kterým čelí sportovkyně. Nezapomněla ale upozornit i na nedostatky a celkově pomalé tempo snižování nerovností mezi muži a ženami v Česku.

Problémy, s nimiž se musejí ženy potýkat ve vědě, umění a kultuře, sportu i mediálním světě přiblížily další řečnice: vědkyně Kateřina Štěpánková z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, děkanka FAMU Andrea Slováková, bývalá sportovkyně a místopředsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Denisa Kubová a mediální analytička Jitka Adamčíková ze spolku Ženy v médiích.

Všechna vystoupení najdete na YouTube kanálu Odboru rovnosti žen a mužů To je rovnost! ÚV ČR – YouTube.

Po programu následoval neformální networking všech zúčastněných. Účel akce, tedy poskytnout ženám prostor pro setkání, sdílení, výměnu názorů i vzájemnou podporu, byl tak beze zbytku naplněn.

Související

Související

Rada vlády pro rovnost žen a mužů schválila zprávu o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026

Druhé letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů se konalo v úterý 14. května 2024. Rada schválila zprávu za minulý rok o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026 a doporučila vládě analyzovat dopady tzv. konsolidačního balíčku na rovnost žen a mužů.

Číst dále »