Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

30 let České republiky: Republika rodu ženského

Významné ženy českého veřejného života, které svou činností ovlivňují politiku, byznys, občanský sektor, vědu, média i umění, se minulý týden zúčastnily akce „30 let České republiky: Republika rodu ženského“. Slavnostní setkání, které se konalo v Lichtenštejnském paláci v Praze, bylo příležitostí připomenout významné dámy české a československé historie i reflexi postavení žen v dnešní společnosti. Akce se konala pod záštitou Vedoucí Úřadu vlády ČR Jany Kotalíkové a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. Organizoval ji Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR ve spolupráci s organizacemi Jsme fér a Konsent. 

V první části setkání zaznělo devět projevů, v nichž se zrcadlily osobní zkušenosti s nerovnými příležitostmi a genderovými stereotypy. Představitelky různých generací i oborů se v nich shodly, že ačkoliv se postavení žen neustále zlepšuje, platí, že Česká republika patří mezi země, které ženský potenciál plně nevyužívají.

Vedoucí úřadu vlády ČR Jana Kotalíková se v úvodním vystoupení obrátila do historie a připomněla počátky feministického hnutí i postupnou cestu za rovnoprávností mužů a žen. „Každá jsme jiná, máme jiné sny, jiné cíle, ale žádné z nás by neměly v jejich dosažení bránit nefunkční stereotypy,“ poznamenala v závěru projevu.

Druhá z hostitelek, Klára Šimáčková Laurenčíková, rovněž připomněla odkaz Charlotte Garrigue-Masarykové, Františky Plamínkové či Milady Horákové. „Tyto dámy nás dodnes inspirují a jejich životní příběhy nás motivují k tomu nevzdávat se v boji za to, co považujeme za správné. I díky nim jsme dnes svobodnější,“ uvedla zmocněnkyně pro lidská práva.

Obě společně pak na tabuli s mapou napsaly přání k třicetiletému výročí vzniku České republiky.

K řečnickému pultíku ve zlatém sále Lichtenštejnského paláce pak postupně přistoupily 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Věra Kovářová, vrchní státní zastupitelka Lenka Bradáčová, členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková, šéfredaktorka časopisu Heroine Michaela Kramárová, zakladatelka organizace CzechITas Dita Formánková, režisérka Diana Cam Van Nguyen a výkonná ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová.

Každá z dam pak na tabuli připsala vlastní přání. Silně v nich rezonoval požadavek na rovné postavení žen. „Ať si ženy svou roli píší samy!“ znělo přání Michaely Kramárové. Lenka Bradáčová, která se ve svém projevu zaměřila na ženské osobnosti právní vědy a soudnictví, popřála České republice: „Ženy, které budou mít odvahu tam, kde ji muži už ztratili.“ Režisérka Diana Cam Van Ngueyen připojila důraz na odbourání předsudků. „Aby mladá generace nečelila stereotypům,“ napsala na tabuli.

Po oficiální části programu, kterou provázela moderátorka Linda Bartošová, následoval neformální networking přibližně stovky účastnic setkání. Nechyběly mezi nimi manželka předsedy Vlády ČR Jana Fialová, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, transgender aktivistka Lenka Králová, poslankyně, senátorky, ministryně, představitelky nevládních organizací, byznysové sféry i kultury. Řada z nich pak na mapu připsala vlastní přání nebo využily příležitost vyfotografovat se s tabulkami s předtištěnými výroky podporující spravedlivé postavení žen a mužů.

Více fotografií ze setkání najdete zde

Záznamy keynote příspěvků vystupujících můžete zhlédnout zde:
To je rovnost! ÚV ČR – YouTube

Související

Související

Jednání Pracovní skupiny k porodnictví: přípravujeme novou Koncepci péče o matku a dítě

V pondělí 20. března 2023 se uskutečnilo první jednání Pracovní skupiny k porodnictví v novém funkčním období a složení. Skupinu přišla na jednání osobně podpořit i Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, a náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Ústředním bodem programu byl plán přípravy Koncepce péče o matku a dítě. Skupina rovněž probírala novinky z Národního registru reprodukčního zdraví a téma nedostupnosti screeningových vyšetření v porodnici pro děti dříve propuštěné z péče v rámci tzv. ambulantního porodu. Na jednání byl také představen vyvíjený evaluační nástroj Evropské sítě porodních domů a center.

Číst dále »