Skip to content

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Vláda zlepšuje boj proti domácímu a sexualizovanému násilí. Problémem zůstává nestabilní financování specializovaných služeb.

U příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách (25. listopad) dnes zmocněnkyně vlády pro lidská představila kroky vlády k lepší ochraně před domácím a sexualizovaným násilí.

Lepší ochrana obětí domácího a sexualizovaného násilí patří k prioritám vlády výslovně uvedeným v programovém prohlášení. Vláda v posledních letech přijala řadu legislativních i nelegislativních kroků, díky kterým se tento závazek daří naplňovat. Přetrvávajícími problémy jsou nestabilní financování specializovaných služeb, mezery ve vzdělávání pomáhajících profesí i nedostatečná osvěta. 

Přijali jsme nápravu definice znásilnění. V legislativním procesu je nový zákon o domácím násilí či zakotvení nepřijatelnosti fyzických trestů na dětech. Od ledna platí možnost specializace trestních soudů na domácí a sexualizované násilí. Kromě legislativních opatření se daří prosazovat i další praktické kroky – díky podpoře z Norských fondů vznikly nové specializované služby pro oběti a došlo k rozvoji těch stávajících,“ říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Laurenčíková Šimáčková.

Náš systém pomoci obětem ale stále není dokonalý. Problémem je nestabilní a neudržitelné financování. Řada specializovaných služeb se potýká s existenciálními problémy. Většina potřebných změn byla přijata především díky neúnavné práci organizací pomáhajícím obětem. Nyní je na státu, aby pomohl zajistil jejich další fungování. Pomoct by měl nový vládní program Bezpečné dětství: cesta k prevenci násilí ve společnosti či úprava poslaneckého návrhu zákona o soudech a soudcích – tzv. lex Anička. Klíčovým systémovým opatření pak zůstává ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, která by stanovila boj s násilím jako trvalý a neměnitelný závazek České republiky,“ dodává Laurenčíková Šimáčková.

Rozsah našich služeb se v posledních letech zvětšuje. Spolupracujeme se zaměstnavateli na Chartě proti domácímu násilí, zprovoznili jsme nové služby pro oběti, včetně bezplatné non-stop telefonní linky 116 016. To se odráží v nárůstu počtu klientech i rozsahu služeb, které můžeme poskytnout. V krizovém centru vidíme růst závažnějších forem násilí – 67 % žen, které vyhledaly pomoc bylo škrceno, 44 % bylo ohrožováno zbraní a 61 % zažilo pronásledování spojené s vyhrožováním. Bohužel ale zajistit odpovídající financování specializovaných služeb, které by poskytují podporu ženám, zažívajícím násilí, je stále větším problémem,“ říká Bronislava Marvánová Vargová z ROSY – centra pro ženy.

Podle odborných studií domácí násilí zažilo přibližně 20-30 % žen a 5-10 % mužů. Sexuální násilí zažila každá druhá žena, znásilnění 5-10 % žen. Pro tyto formy násilí je charakteristická vysoká míra latence – na policii se obrátí jen zlomek skutečného počtu obětí. Přesto v roce 2024 výrazně roste počet policí registrovaných trestných činů souvisejících s domácím a sexuálním násilím.

Aktuální data za leden až říjen ukazují, že v letošním roce zaznamenáme rekordní počet nahlášených znásilnění a také dosud nejvyšší počet vykázání ze společného obydlí. Roste také počet trestných činů týrání osoby žijící ve společném obydlí. Nárůst počtu nahlášených případů nemusí nutně odrážet rostoucí násilí, může souviset s větší ochotou obětí vyhledat pomoc a obracet se na policii a další veřejné instituce. Také proto je zásadní, aby všechny pomáhající profese byly co nejlépe vyškoleny a dokázaly obětem poskytnout citlivou a kvalitní pomoc,“ říká Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů.

Přijaté legislativní změny i větší mediální a veřejná pozornost věnovaná tomuto tématu jsou určitě důležité z hlediska zvýšení počtu obětí, které se svou situaci rozhodnou řešit. Obětem traumatizujících trestných činů často trvá i více než 10 let, než se někomu svěří. V řadě případů je pak trestný čin promlčen. Situaci by pomohlo vyřešit prodloužení či zrušení promlčecí lhůty u znásilnění a dalších vážných sexuálních deliktů,“ dodává advokát Daniel Bartoň.

 

Přehled vládou přijatých opatření:

  • Zákon o domácím násilí (novela občanského zákoníku a dalších souvisejících předpisů)
  • Náprava definice znásilnění (novela trestního zákoníku)
  • Zakotvení nepřijatelnosti fyzických trestů na dětech (novela občanského zákoníku)
  • Zavedení fakultativní specializace trestních soudů na domácí a sexualizované násilí (novela vyhlášky Ministerstva spravedlnosti)
  • Vzdělávání soudců a soudkyň a zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů (tzv. lex Anička)
  • Zajištění projektového financování z Norských fondů a OP Zaměstnanost Plus

Související

Související

Odbor rovnosti žen a mužů představil zkrácenou aktualizovanou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030

Na jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, které proběhlo dne 2. prosince 2024, byla poprvé představena brožura shrnující aktualizovanou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Tato publikace nabízí čtenářkám a čtenářům strategický dokument ve zkrácené a vizuálně atraktivní podobě, která je přístupnější pro širší veřejnost.

Číst dále »

Druhý ročník konference Lidská práva a Česko je úspěšně za námi!

Boj o své demokratické směřování aktuálně svádí velká část zemí střední a východní Evropy. Ani Česká republika není před vzestupem tendencí zpochybňujících demokratické hodnoty a základní lidská práva chráněna. Otevřená, demokratická společnost založená na rovnosti všech bez rozdílů je stále ve větší míře v ohrožení. A právě proto je nezbytné aktivně hájit a chránit lidská práva. Takový byl společný závěr účastnic a účastníků konference Lidská práva a Česko.

Číst dále »